Praktyczne porady architekta – aranżacja salonu

Salon to najważniejsze pomieszczenie w domu. Spędzamy tam wolny czas z rodziną, podejmujemy gości. Nic wiec dziwnego, że każdy pragnie mieć piękny i wygodny salon.

Od czego zacząć urządzanie salonu?

Kluczem do sukcesu jest dobry plan. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się jak w ogólnym zarysie ma wyglądać nasz salon, czego oczekujemy od tego pomieszczenia. Jest sprawą oczywistą, że łatwiej jest urządzić duży salon w domu niż mały pokój gościnny w mieszkaniu w bloku, który musi jednocześnie być sypialnią i pokojem do pracy.

Warto już na wstępie podjąć decyzję czy salon urządzamy samodzielnie czy zlecamy to zadanie architektowi wnętrz. Skorzystanie z pomocy specjalisty jest wskazane szczególnie wtedy, gdy do zaaranżowania jest mała powierzchnia albo wnętrze o nietypowych kształtach.

Bez względu na to czy urządzamy salon z pomocą fachowca czy samodzielnie warto od razu ustalić, w jakim stylu urządzone będzie to wnętrze. Obecnie do wyboru mamy bardzo różnorodne style takie jak: minimalistyczny, loftowy, Glamour, rustykalny czy prowansalski. Jeśli trudno jest nam się zdecydować to warto zajrzeć do pism branżowych albo poszukać inspiracji w Internecie.

Kolejnym ważnym punktem przygotowań jest ustalenie budżetu. Warto wiec zawczasu zastanowić się ile pieniędzy możemy przeznaczyć na nasz salon, bo wtedy łatwiej będzie planować poszczególne etapy aranżacji.

Jakie decyzje należy podjąć aranżując salon?

Aranżując nasz salon będziemy musieli podjąć cały szereg ważnych decyzji. Trzeba będzie określić, czym pokrywamy ściany, czy instalujemy podwieszany sufit, czy będzie kominek oraz jakie wybierzemy oświetlenie.

Niezwykle ważny jest wybór podłogi. Tutaj nie należy oszczędzać, bo to właśnie podłoga w dużej mierze decyduje o wyglądzie i klimacie pomieszczenia. W każdym salonie są także okna, do których trzeba dobrać dekoracje. Możliwości jest bardzo dużo, gdyż możemy mieć firany, zasłony, ale także rolety, żaluzje czy plisy. Z całą pewnością należy unikać stosowania natłoku tych dekoracji jednocześnie, szczególnie w małych salonach w bloku.

Jeśli chodzi o ściany to możemy je pomalować, pokryć tapetą, kamieniem dekoracyjnym czy betonem. Wszystko zależy od naszych upodobań i zastosowanego stylu.

Meble w salonie

Dobór mebli w salonie także powinien być dobrze przemyślany. Z całą pewnością musimy mieć komplet wypoczynkowy lub kanapę i fotele. Do tego należy dostawić niezbyt duży stolik kawowy. W salonie potrzebne będą także meble pod sprzęt RTV oraz komody. Jeśli lubimy książki możemy zakupić oszklone witryny, które będą bardzo praktycznym rozwiązaniem.