Czy cło na towary z Chin to jedyna formalność przy imporcie?

Pomoc w imporcie to pojęcie, które coraz częściej można spotkać przeglądając różne strony internetowe o tematyce importu z Azji. Dlaczego powstaje coraz więcej firm proponujących swoją pomoc i na czym w ogóle ta pomoc polega? Nie chodzi tylko o formalności typu cło na towary z Chin. Z tego artykułu dowiesz się więcej.

Kto korzysta z pomocy w imporcie

Firmy oferujące pomoc w imporcie powstają tak naprawdę dlatego, gdyż jest bardzo duży popyt na ich usługi. Wystarczy przejrzeć fora i blogi poświęcone tematyce importu z Azji, a okaże się, że pojawia się coraz więcej wątków, których autorzy chcą sprowadzić towary i szukają w tym zakresie pomocy.

Są to przeważnie początkujący importerzy, którym wydaje się, że import towarów jest łatwy i przyjemny. Szukają sposobu na szybki zysk i prawdopodobnie zostali oszukani. Aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości postanawiają skorzystać z usług firm doradczych.

Drugą grupę osób stanowią ludzie i firmy, które zakupiły towar, otrzymały go i następnie sprzedawały. Wszystko byłoby w porządku, tylko po czasie okazuje się, że świadomie, bądź nie nie wypełnili odpowiedniej dokumentacji importowej i nie dopilnowały dokonania stosownych opłat typu cło na towar z Chin. Naliczone kary często okazują się wyższe niż wartość całego towaru i marży. Dlatego też przy następnej partii decydują skorzystać z usług firm proponujących pomoc w imporcie.

Nie tylko cło na towary z Chin

Są też osoby, którzy planują zaistnieć w branży w bezpieczny sposób. Zalecają one swój import wyżej wymienionym firmom. Zadają dużo pytań i przyglądają się procedurom, formalnościom, dokumentom i opłatom, jak choćby cło na towary z Chin. Często już nawet po pierwszym razie są w stanie niektóre czynności wykonać samodzielnie.

Taki sposób na początku może wydawać się kosztowny, jednak w większości wypadków w końcowym rozrachunku się jednak opłaci. Wystarczy poczytać wpisy i komentarze osób, którzy zaryzykowali i zostali oszukani. Albo nie otrzymali towaru wcale, albo dostali najkrócej mówiąc bubla, którego nie da się sprzedać.

Widać więc, że jednym z powodów powstawania tak dużej liczby firm konsultingowych jest zapotrzebowanie na ich usługi. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że firmy takie maja rację bytu tak długo, jak długo popularny będzie import z Azji. Możesz znaleźć w wyszukiwarce po słowach: proces importu towarów, import z Chin, kwota podatku vat, wartość towaru a zwolnienie, zasady odprawy celnej, stawki cła dla wyrobów tytoniowych.

O czy nie można zapomnieć

Decydując się na samodzielny import z Azji należy pamiętać o formalnościach jakie trzeba załatwić, przede wszystkim cło i vat. Ważne są tu progi jeśli chodzi o wartości towaru (150 euro, 45 euro, 22 euro). Nie będziemy się tu skupiać na szczegółach, gdyż w internecie można znaleźć bardzo dokładne informacje na ten temat. Zawsze można tez skorzystać z porady ekspertów oferujących pomoc w imporcie. Wyspecjalizowane firmy doskonale znają stawki celne i wiedzą jak obliczyć cło z Chin. Unikniesz w ten sposób konieczności odwiedzania poczty polskiej i urzędu celnego, unikniesz dodatkowych opłat i niepotrzebnych należności celnych.

Importując towary z państwa trzeciego do kraju unii europejskiej warto pamiętać o formalnościach jakich wymaga choćby urząd celny (z Chin cło), czy urząd skarbowy (vat). Jeśli nie chcemy popełnić błędu w przypadku importu warto skorzystać z usług pośrednika. Może nie będzie taniej, ale szybciej i bezpieczniej. Chyba, ze sprowadzamy towary o niewielkiej wartości na własny użytek – możemy zrobić to samodzielnie.