Czym są piece kozy i co je wyróżnia

Piece kozy (czyli tzw. piece wolnostojące) coraz częściej goszczą w domach Polaków. Na czym polega ich urok? Jakie są ich zalety i dlaczego coraz więcej się o nich słyszy? Piece te wyróżniają się nowoczesnością i wygodą. W dodatku ładnie wyglądają. Z nazwy mogą kojarzyć nam się ze starymi piecykami naszych dziadków, jednak są dostosowane do potrzeb naszych czasów. Wygoda polega przede wszystkim na montażu. Wystarczy mieć dostęp do przewodu kominowego, aby móc podłączyć piec. Dzięki temu można go przestawić, kiedy dane miejsce nam nie odpowiada. Nie trzeba przebudowywać całego salonu i czekać miesiącami na koniec remontu. 

Cechy pieców wolnostojących:

  • kozy są dużo lżejsze i tańsze od standardowych kominków,
  • nie wymagają budowania cokołu, obudowywania ani wzmacniania stropu,
  • komora spalania jest zamykana – nie trzeba martwić się o wypadające drewno,
  • w niektórych modelach można piec i gotować,
  • można kontrolować wydajność pieca kozy regulując dopływ powietrza. Nowsze wersje mają wbudowany termostat,
  • nowoczesne piece są tworzone tak, aby były jak najbardziej ekologiczne. Spalanie jest wtórne – oznacza to, że cząsteczki zawarte w dymie są dopalane a co za tym idzie, mniej szkodliwych substancji trafia do atmosfery.

Krótkie porady:

Pamiętaj o opróżnianiu pieca z popiołu. Im częściej tym lepiej!
Nie ryzykuj. Gwarancją bezpieczeństwa są szczelne przewody służące do odprowadzania dymu. Powierz montaż komuś doświadczonemu,
zwróć uwagę na moc pieca i długość czasu spalania podczas zakupu,
jeśli zależy nam na środowisku, warto zaopatrzyć się w brykiet. Podczas spalania produkuje o wiele mniej szkodliwych substancji niż zwykły opał.

Dlaczego wybieramy piece kozy?

Piece wolnostojące potrafią zachwycić również swoim pięknem. Mogą mieć zarówno kanciaste jak i panoramiczne kształty oraz różne kolory. W czasach kiedy tak ważne jest dbanie o ekologię, możemy dawać innym przykład korzystając z takiego sposobu ogrzewania a przy tym zachwycać się pięknem widocznego przez szybkę ognia. W dodatku montaż jest łatwy i szybki a odpowiednie dobranie mocy do wielkości pomieszczenia gwarantuje szybkie ogrzewanie bez nieprzyjemnego zapachu. W czasach kiedy zależy nam na czystości, wyglądzie i szybkich rozwiązaniach jest to opłacalny zakup, który jest polecany przez znaczną część użytkowników.

Znajdź wolnostojące piece kozy na: https://kominki.ratur.com.pl/88-piece-wolnostojace